Uzman Okul Herşeylerin Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uzman Okul Herşeylerin Sitesi

Oyun,Bilgi vb. Herşeylerin Sitesi

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Konuya puan ver

Zeynel "Zeynep" olarak yaşıyor

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
veysel
Admin
Admin
veysel
Uzman Okul Ekibi...
Zeynel "Zeynep" olarak yaşıyor Vide
MesajKonu: Zeynel "Zeynep" olarak yaşıyor Zeynel "Zeynep" olarak yaşıyor Icon_minitimePerş. Ara. 25, 2008 8:00 pm

MERSİN (İHA) - Mersin'de, nüfus müdürlüğünün kayıtlara 'Zeynep' olarak geçirip pembe kimlik verdiği Zeynel isimli erkek çocuğun hayatı bu yanlışlık yüzünden karardı. Eşini kaybeden anne maddi imkansızlıklar nedeniyle durumu düzeltmek için yargı sürecini tamamlayamayınca 10 yaşındaki Zeynel, 'Zeynep' adına düzenlenmiş kimlikle yaşamını sürdürüyor.

Mersin'in Güneş Mahallesi'nde oturan Gülşen Buto, eşi Mehmet Buto'nun 8 yıl önce hayatını kaybetmesinin ardından o dönemde 2 yaşında olan oğlu Zeynel'e kimlik çıkartmak için Mersin Nüfus Müdürlüğü'ne gitti. Memura çocuğunun adının Zeynel olduğunu söyleyen Gülüşan Buto, kendisine yanlışlıkla verilen ve üzerinde 'Zeynep' yazan pembe kimliği alarak eve döndü.

Olayın farkında olmayan kadın, yıllar sonra çocuğunu okula yazdırmak isteyince pembe ve mavi kimlik arasındaki farkı öğrendi. Hemen mahkemeye başvurdu, ancak sorunu çözemedi. Gittiği her kurumdan eli boş dönen kadın, kas erimesi hastalığı olan 9 yaşındaki kızı Damla'yı evde yalnız bırakamadığı için Zeynel'in kimlik işleriyle uğraşmaktan vazgeçti. Ancak yaşıtları 4.sınıfa giden Zeynel, okula gitmek istediğini söyledikçe kahrolan anne, bir çare bulamayınca komşularından yardım istemeye başladı.

Geçimini çevre sakinlerinin topladıkları bozuk paralarla sağlayan Gülşen Buto, kendisine uzanacak bir yardım eli bekliyor. Tek isteğinin çocuğunu okula göndermek olduğunu belirten kadın, "Zor durumdayım ancak yine de yardım beklemiyorum. Tek istediğim Zeynel'imin önce okula sonra da askere gitmesi" dedi.
Yapılan yanlışlık sonucu kayıtlarda kız görünen küçük Zeynel ise okula gidebilmek için sahibi olacağı mavi kimliği alacağı günü sabırsızlıkla bekliyor. "Ben erkeğim, kız değil. Önce okula, sonra da askere gitmek istiyorum" diyen Zeynel, bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyor.

Zeynel "Zeynep" olarak yaşıyor

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası